Заснування села Коломийчиха припадає близько 1686 року, коли землі Слобожанщини особливо масово заселялися біглими кріпаками з Полтавщини та Сумщини.
До 1894 року школи і церкви в селі не було. А в 1894 році почала діяти збудована на спільні кошти поміщика Кочина і селян Покровська церква, а поряд з нею 2-на церковно-парафіяльна школа, в якій вивчали грамоту і закон Божий. Вчив дітей отець Яків Любарський.
У 1896 році на кошти земства була збудована школа. Першою вчителькою була Ольга Захарівна Кустовська. Зі спогадів вчительки і старожилів будівля школи мала одну велику класну кімнату, де вміщалось до 120 дітей і квартиру для вчительки. У школі були громіздкі довгі столи та лави, графітні дощечки та крейда. Навчальних посібників не було.
До нової школи йшли не тільки діти бідняків, а стали переходити діти з церковно – парафіяльної школи, бо молода вчителька розповідала дітям значно більше, ніж цього вимагала програма.
Зі спогадів Ольги Захарівни Кустовської: « Вперше діти прийшли до школи восени, вже по свіжому снігу. Столів та стільців на всіх бажаючих не вистачало. Не всі діти були забезпечені букварями й читанками. Та й ті були вже не перший рік у використанні. Повністю були забезпечені розкресленою для письма та математики графітною дошкою та крейдою.
Навчання велося російською мовою. Українська мова була заборонена. Ось таким був розподіл годин на тиждень:російська мова –12,чистописання – 2,арифметика – 6, географія -1, співи -1, малювання - 1.
Не дивлячись на заборону, українські книжки і дитячі видання надходили з міст Донбасу, Харкова. Завдяки представникам марксистських організацій, поповнювалась шкільна бібліотека.
Кiлькiсть переглядiв: 347